دانلود{تحقیق بایدها و پیامدها در قیام عاشورا}

تحقیق بایدها و پیامدها در قیام عاشورا|50406851|aks|قیام عاشورا,عاشورا,امام حسین,مذهبی,دینی,تحقیق عاشورا
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان تحقیق بایدها و پیامدها در قیام عاشورا هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

بایدها و پیامدها در قیام عاشورادر این مقاله سخن از ضرورت ها و بایدهای مطالعاتی قیام امام حسین (ع) است; و این که بنا بر کدام بینش ها و روش های پژوهشی ای باید قیام امام (ع) را بررسی نمود؟


بر این اساس، نخست دو دیدگاه الهی (مابعدالطبیعی)، و انسانی - تاریخی از یکدیگر تفکیک و ملاحظات مربوط به هریک به اختصار بررسی شده است . در دیدگاه انسانی - تاریخی نیز هشت بینش و روش مطالعاتی به اهل تحقیق و نظر پیشنهاد شده است .


در بررسی پیامدهای قیام نیز به منظور پرهیز از طولانی شدن سخن، تنها به پیامدها و تاثیرات سیاسی و خصوصا روان شناختی قیام پرداخته شده است .


درباره ی قیام عاشورا سخنان بسیاری گفته و نوشته شده است . شاید به جرات بتوان گفت که کم تر رخدادی در تاریخ اسلام این همه مورد بحث قرار گرفته است و اهل اندیشه و نظر و قلم درباره ی آن، قلم فرسایی کرده اند; اما باز از هر که می شنویم و هر چه می خوانیم حدیث نامکرر است . به راستی علت و رمز این همه پیچیدگی چیست؟ آیا علت «اختلافات و تعارضاتی است که در مدارک مربوط به این مسئله وجود دارد و به همین جهت در تشخیص حقیقت این قیام نظرهای متضادی اظهار شده است؟» (صالحی نجف آبادی، ص 4).


البته جای تردید نیست که از این واقعه و رویداد بزرگ و سرنوشت ساز تاریخ صدر اسلام گزارش های موثق و قابل اعتمادی که همه ی زمینه ها، اسباب، مقتضیات، علل و نیز تقدم و تاخر زمانی حوادث را به درستی و دقت منعکس کرده باشند در دست نیست; و از این رو کار پژوهشگر امروزی، که به دیده ی تحلیل - و نه صرفا نقلی و روایی و وصفی - بدان می نگرد، با مشکلات و موانعی جدی و اساسی مواجه می شود; اما حقیقت آن است که علت این پیچیدگی تنها اختلافات و تحریفات و جعلیات فراوان در اسناد و مدارک برجای مانده از این واقعه نیست . اگر چنین نقص هایی در مدارک مربوط به این واقعه وجود نداشت، شاید امروزه ما می توانستیم تنها به واقعیت تاریخی آن پی ببریم، نه به همه ی ابعاد و زوایای آن; زیرا تاریخ در نگاه نخست بر واقعیات عینی دلالت دارد و این به معنا و مفهوم روایی و نقلی و وصفی است و اتکای صرف به اخبار و روایات افاده ی علم به معنای حقیقی نمی کند .


آنچه در مطالعات تاریخی (تاریخ انسانی) اهمیت تام و تمام دارد این است که بدانیم با پدیده ای تک بعدی و تک ساحتی به نام انسان مواجه نیستیم . مشکل اساسی در مطالعات مربوط به
در صورت برخورد به مشکل با ما تماس بگیرید 09362753532

حجم 40kb
فرمت word
تعداد صفحات 20
مطالب دیگر:
🔑تحقیق مدیریت اداری هنری فایول🔑خلاصه کتاب اصول مدیریت تألیف دکتر علی رضائیان🔑تحقیق نقد و تفسير داستانهاي تمثيلي هدايت و آل احمد ( آب زندگي، سرگذشت كندوها، نون و القلم )🔑تحقیق اصول و روش های تربیت در اسلام🔑تحقیق ارزشيابی و آزمون سازی دانش آموزان به همراه سوالات🔑تحقیق ادبيات توصيفي🔑تحقیق روش های تدريس🔑تحقیق از شاهنامه فردوسي🔑تحقیق تاثیر خرده فرهنگ ها بر کارایی مدیران در سازمان های فعال در جزیره قشم🔑تحقیق بررسي فضاهاي داخلي و مبلمان كتابخانه هاي عمومي و مقايسه استانداردهاي آن ها با نظرات🔑تحقیق چرا بايد آزادي فرهنگي مورد حمايت حقوقي واقع شوند؟🔑تحقیق تحلیل کتاب های مجالس صوفیه🔑تحقیق معرفی نسخه های خطی دیوان فدایی یزدی🔑تحقیق ادبیات شفاهی شهراشکذر🔑تحقیق شرح ابيات مثنوي بيت 1598 تا 1649🔑تحقیق ادبیات🔑تحقیق کمال ‌الملک🔑تحقیق در مورد افلاطون و زندگی نامه او🔑تحقیق تربیت و تنبیه بدنی🔑تحقیق دغدغه های یک معلم بیا طرحی نو در اندازیم؟🔑پاورپوینت ارگونومی در حمل دستی بار و اختلالات اسكلتي و عضلاني ناشي از كار🔑تحقیق خواجه عبدالله انصاری🔑تحقیق اوشو🔑تحقیق حماسه گیلگمش🔑تحقیق داش آکل صادق هدایت