دانلود{قیام عاشورا}

قیام عاشورا|50406608|aks|قیام عاشورا,اهل بیت,تحقیق دینی,تحقیق مذهبی,عاشورا
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان قیام عاشورا هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

در این مقاله سخن از ضرورت ها و بایدهای مطالعاتی قیام امام حسین (ع) است; و این که بنا بر کدام بینش ها و روش های پژوهشی ای باید قیام امام (ع) را بررسی نمود؟


بر این اساس، نخست دو دیدگاه الهی (مابعدالطبیعی)، و انسانی - تاریخی از یکدیگر تفکیک و ملاحظات مربوط به هریک به اختصار بررسی شده است . در دیدگاه انسانی - تاریخی نیز هشت بینش و روش مطالعاتی به اهل تحقیق و نظر پیشنهاد شده است .


در بررسی پیامدهای قیام نیز به منظور پرهیز از طولانی شدن سخن، تنها به پیامدها و تاثیرات سیاسی و خصوصا روان شناختی قیام پرداخته شده است .


درباره ی سخنان بسیاری گفته و نوشته شده است . شاید به جرات بتوان گفت که کم تر رخدادی در تاریخ اسلام این همه مورد بحث قرار گرفته است و اهل اندیشه و نظر و قلم درباره ی آن، قلم فرسایی کرده اند; اما باز از هر که می شنویم و هر چه می خوانیم حدیث نامکرر است . به راستی علت و رمز این همه پیچیدگی چیست؟ آیا علت «اختلافات و تعارضاتی است که در مدارک مربوط به این مسئله وجود دارد و به همین جهت در تشخیص حقیقت این قیام نظرهای متضادی اظهار شده است؟» (صالحی نجف آبادی، ص 4).


البته جای تردید نیست که از این واقعه و رویداد بزرگ و سرنوشت ساز تاریخ صدر اسلام گزارش های موثق و قابل اعتمادی که همه ی زمینه ها، اسباب، مقتضیات، علل و نیز تقدم و تاخر زمانی حوادث را به درستی و دقت منعکس کرده باشند در دست نیست; و از این رو کار پژوهشگر امروزی، که به دیده ی تحلیل - و نه صرفا نقلی و روایی و وصفی - بدان می نگرد، با مشکلات و موانعی جدی و اساسی مواجه می شود; اما حقیقت آن است که علت این پیچیدگی تنها اختلافات و تحریفات و جعلیات فراوان در اسناد و مدارک برجای مانده از این واقعه نیست . اگر چنین نقص هایی در مدارک مربوط به این واقعه وجود نداشت، شاید امروزه ما می توانستیم تنها به واقعیت تاریخی آن پی ببریم، نه به همه ی


حجم 34kb
فرمت word
تعداد صفحات 8

در صورت برخورد به مشکل با ما تماس بگیرید 09362753532
مطالب دیگر:
📝پاورپوینت فرآیند اجتماعی کردن کودکان📝پاورپوینت فرآیند برنامه ريزي و كنترل پروژه📝پاورپوینت فرآیند تجارت الکترونیک در اقتصاد جهان📝پاورپوینت فرآیند تحقیق📝پاورپوینت فرآیند تحقیقات بنیادی و کاربردی در مدیریت📝پاورپوینت فرآیند تحقیقات بنیادی و کاربردی📝پاورپوینت فرایند خودارزیابی در سازمان📝پاورپوینت پیاده راه ها (مبانی نظری، تجارب و نگرش های جهانی)📝تحقیق فرضیه های رقیب (ویژه درس تئوری های حسابداری)، 📝پاورپوینت درآمد، هزينه، سود و زيان غير عملياتی📝پاورپوینت فرضیه بازارهای کارا و الگوی قیمت گذاری دارایی های سرمایه ای📝پاورپوینت گزارشگری آثار ناشی از تغییر در قیمت📝پاورپوینت علل ایجاد افسردگی📝پاورپوینت ضربه های جمجمه📝پاورپوینت تحلیل فضای شهری خیابان شمس تبریزی (دوه چی)📝پاورپوینت روستای آلولک قزوین📝پاورپوینت روستای بازمرگان📝پاورپوینت بررسی معماری روستای کندوان📝پاورپوینت معرفی گابریل گورکیان📝پاورپوینت گره در معماری اسلامی📝پاورپوینت شهر تاریخی ماسوله📝پاورپوینت مجتمع مسکونی پیروزی اهواز📝پاورپوینت مدل سازی رقومی زمين📝پاورپوینت مدینه الزهراء📝پاورپوینت مرمت تکیه بیگلربیگی(خانه حیدری)